Pátek, 29 března, 2024

Pozor na výběr octa při zavařování a dochucování

Ocet hraje v kuchyni důležitou roli, ale nesmíte podcenit jeho správný výběr. Kromě lihových octů, vhodných především pro nakládání, je dochucovací lepší použít octy ovocné. Mohou totiž mít na chuť a kvalitu jídel zásadní vliv.

Nakládané okurky byly u nás vždy rodinným pokladem. Není nad ten zvuk, když se zakousnete do okurky, z níž ještě kape sladkokyselý nálev, a ozve se typické křupnutí. Především na ty doma zavařené nedáte dopustit, protože popravdě – ty kupované – většinou nejsou ono. Proto si každý rok s velkým úsilím sami vypěstujete nebo za nemalý peníz nakoupíte okurky, zeleninku, ocet a namísto koupání v parném létě si vyhradíte čas na zavařování, a s chutí do toho.

Jenže ejhle, jaké je vaše zklamání, když natěšení na lahodnou chuť „vašich“ osvědčených okurek láhev po čase otevřít, a již po prvním kousnutí cítíte, že to není ono. I když jste použili stejný postup jako předtím, okurky jsou změklé, šedé a chuťově úplně jiné, než jste byli zvyklí! Kde se stala chyba?

Rozdíl může být v octě
V obyčejném kvasném lihovém 8% octem! Pravděpodobně jste nesáhli po tradičním octem. Ocet z Bzence či Znojma, tedy z oblastí s největší tradicí zavařování v Čechách, je svým složením a výrobním postupem prostě jedinečný, a proto v okurkových nálevech nezaměnitelný. Vyrábí se již desítky let podle původní receptury, kvasí ryze přírodní cestou a je bez jakýchkoliv syntetických přísad.

Pokud budete při zavařování zkoušet jiné octy, může se vám stát, že chuť nebude ta pravá, na kterou jste zvyklí. Tradice je prostě tradice a každý ocet chutná jinak. Například ten Bzenecká obsahuje karamel, které chuť a vůni nálevu dokonale chuťově vyzvedne.

Na octem rozhodně nešetřete
Hodnota octa na jeden zavařovací sklenici vyjde na 3,5 centu. A to je opravdu minimum oproti tomu, jak důležitou roli při nakládání ocet hraje, a jak jeho špatný výběr může cenu okurek a vaše úsilí při zavařování zhatit. Vyhněte se tedy raději rizikům a věřte chuti a vysoké kvalitě tradičních octů, ať se pro pár ušetřených centů nedočkáte zklamání ze šedých a změklou okurek.

Který ocet vybrat na zavařování a jaký použít dochucovací?
Ten 8% lihový je výborný především na nakládání.

Jako dochucovadlo však doporučujeme spíše kvalitní ovocné octy. Kapka ovocného octa může ovlivnit chuť mnoha omáček, zvláště na rajčatovém základě. I malá trocha dodá výjimečnosti čerstvému ​​ovocnému salátu, skvěle dochucuje také maso, pečené a dušené pokrmy. Například vinné octy jsou vhodné pro přípravu majonéz, omáček, salátových dresingů a marinád. Ocet z bílého vína se znamenitě hodí k středomořské kuchyni, ovoci či zelenině, ten z červeného vína je zase vhodný pro všestranné použití v kuchyni.

Nenapodobitelnou chuť salátem a zeleninovým pokrmům dodává jablečný ocet. Je charakteristický silnou a ostrou chutí, vhodný tam, kde doplňujeme další ingredience.

Related Posts

Comments

- Komerční sdělení -spot_img
spot_img